Kursy i szkolenia dla elektryków czy warto podnosić swoje kompetencje?

Kto nie idzie do przodu ten się cofa. Motto to jest wypowiadane w niejednym filmie i przez nie jedną osobę. Powiedzenie to doskonale odzwierciedla nas czyli elektryków. I choć elektrotechnika największe czasy rozwoju ma już za sobą to wciąż prze do przodu i się rozwija. Skąd czerpać nowinki techniczne i nowe informacje? Oczywiście z kursów i szkoleń! Internet jest pełen informacji. Znajdziemy w nim ciekawostki te pozytywne jak i te negatywne. Wszystko zależy od tego na co natrafimy w intrenecie oraz od tego jak zinterpretujemy znalezione przez nas materiały. Ciężko jest znaleźć dobrze jakościowy materiał wiedzy nie absorbując przy tym dużej ilości gotówki czy czasu. Niewątpliwie sytuacja ta się poprawia. Prawdopodobnie wszystko zmierza ku lepszemu za sprawą pandemii, która to odmieniła szkolenia. Minione lata i tygodnie izolacji domowych spopularyzowały komunikację i naukę online. Przeglądając internetowe forma obserwuję zmożone zainteresowane materiałami szkoleniowymi. Nie ma tygod

Antymasking – co to jest i jak działa

Konkurencja na rynku SSWiN nie śpi, a w ofertach coraz częściej pojawiają się wielofunkcjonalne czujki oferujące coraz więcej ciekawych możliwości. Jedną z nich jest na przykład antymasking.

Przeglądając oferty producentów sprzętów alarmowych praktycznie co chwilę natrafiamy na czujniki alarmowe z funkcją antymaskingu. O ile kiedyś czujki te były rzadkie i drogie to dziś możemy je zakupić za kwotę ok. 100 zł. Czy warto? Przeanalizujemy w tym artykule.

Antymasking – co to takiego

Antymasking jest funkcją, która chroni nasz system oraz teren przed zasłonięciem czujki. O co tak naprawdę chodzi? Chodzi o sytuacje gdzie włamywacz może zasłonić czujkę np. jakimś materiałem, przedmiotem czy chociażby zakleić taśmą bądź zalakierować. Po takim zabiegu czujka pomimo swojej pracy i wpięcia do systemu praktycznie jest bezużyteczna, a włamywacz może spokojnie przechadzać się po naszej posesji czy domu.

Funkcja antymaskingu ma za zadanie wykrycie próby zasłonięcia czujki i przekazania tej informacji przez centralę alarmową do osób nadzorujących system i zajmujących się dbaniem o bezpieczeństwo.

Jak w praktyce wygląda antymasking?

Wiele osób pomyśli, że zapewne czujki zakryte zgłoszą naruszenie i zacznie wyć syrena tuż po uzbrojeniu alarmu. Nic bardziej mylnego! Funkcje antymaskingu są wyprowadzone pod osobne styki w czujkach!

Oznacza to, że musimy doprowadzić do centrali osobny sygnał ze styków antymaskingu. Tutaj muszę się zatrzymać, ponieważ dostępne są już centrale, które posiadają konfigurację 3EOL czyli przekazanie trzech typów alarmu na jednej parze żył. Jednak jeśli nie posiadamy takiej centrali (np. Integra Plus) to poniżej jeden z przykładów kiedy warto zawsze mieć kilka żył wolnych w przewodzie do czujki lub dobrze przygotowany projekt instalacji przed wykonaniem systemu SSWiN.

Schemat podłączenia do Satel Integra


Dlaczego postępujemy w ten sposób, że wyprowadzamy styki antymaskingu osobno? Na przykładzie central Integra (bez plusa) – centrale te posiadają specjalny tryb reakcji oznaczony jako „91: Czujnik maskowania”. Reakcja ta jest w stałym czuwaniu podobnie jak sabotaż (czyli nawet bez zazbrojenia alarmu) i ma za zadanie powiadomić nas o zasłonięciu czujki.

Jest to bardzo przydatna i wartościowa funkcja bowiem, czuwa nawet wtedy kiedy system jest rozbrojony, a my jesteśmy w domu i przyjmujemy np. gości. Goście te mogą się okazać np. włamywaczami, którzy właśnie nas odwiedzili na rekonesans i zasłonięcie kluczowych czujek, które mogą im zepsuć próbę rabunku w późniejszym czasie.

Funkcja antymaskingu jest jedną z funkcji, które typowo pochodzą z Grade 3 – gdzie system powinien być odporny na osoby mające wiedze na temat systemów zabezpieczeń.

Komentarze