Kursy i szkolenia dla elektryków czy warto podnosić swoje kompetencje?

Kto nie idzie do przodu ten się cofa. Motto to jest wypowiadane w niejednym filmie i przez nie jedną osobę. Powiedzenie to doskonale odzwierciedla nas czyli elektryków. I choć elektrotechnika największe czasy rozwoju ma już za sobą to wciąż prze do przodu i się rozwija. Skąd czerpać nowinki techniczne i nowe informacje? Oczywiście z kursów i szkoleń! Internet jest pełen informacji. Znajdziemy w nim ciekawostki te pozytywne jak i te negatywne. Wszystko zależy od tego na co natrafimy w intrenecie oraz od tego jak zinterpretujemy znalezione przez nas materiały. Ciężko jest znaleźć dobrze jakościowy materiał wiedzy nie absorbując przy tym dużej ilości gotówki czy czasu. Niewątpliwie sytuacja ta się poprawia. Prawdopodobnie wszystko zmierza ku lepszemu za sprawą pandemii, która to odmieniła szkolenia. Minione lata i tygodnie izolacji domowych spopularyzowały komunikację i naukę online. Przeglądając internetowe forma obserwuję zmożone zainteresowane materiałami szkoleniowymi. Nie ma tygod

Automatyczny przełącznik faz i jego zastosowanie

Automatyczny przełącznik faz jest jednym z aparatów, które rzadko spotkamy w domowej rozdzielnicy. Za to ten kilkupolowy aparat bardzo często widziany jest w rozdzielnicach oraz rozdzielniach głównych hal przemysłowych, biur czy budynków użyteczności publicznej. Jaką on pełni zatem pełni rolę?

Automatyczny przełącznik faz to urządzenie, które zapobiega braku dopływu zasilania w przypadku awarii jednej z faz. W ofertach producentów jest kilka rodzajów tego aparatu. Przeważnie spotyka się wersje jednofazowe – czyli takie, których zadaniem jest utrzymanie zasilania odbiorników jednofazowych. Rzadziej spotyka się automatyczne przełączniki faz dwufazowe.

Schemat działania automatycznego przełącznika faz jednofazowego
Schemat działania automatycznego przełącznika faz jednofazwego

To całkiem zmyślne urządzenie jakim jest automatyczny przełącznik faz podczas swojej pracy ciągle analizuje obecność zasilania na wszystkich trzech fazach. W momencie braku jednej z nich (która aktualnie jest przekazywana na wyjście) aparat ma zadanie przerzucenie na brakującą fazę inną, aktualnie dostępną.

Schemat działania automatycznego przełącznika faz dwufazowego

Schemat działania automatycznego przełącznika faz dwufazowego

Jednym z najczęściej spotykanym w rozdzielnicach aparatem jest PF-431 naszego rodzimego producenta F&F.

Ok, wiemy jak działa ten aparat, jednak z praktycznego punktu widzenia nie wiemy jeszcze w jakich aplikacjach jest on stosowany.

Z całkiem przyziemnych domowych pieleszy zdarza się, że ktoś indywidualnie życzy sobie automatyczny przełącznik faz do zasilania central alarmowych bądź pomp do brudnej czy też czystej wody. Rzadziej, ale też się zdarza, że aparaty te trafiają do rozdzielnic domowych jako zwiększenie bezpieczeństwa nieprzerwanej pracy pieca.

Jednak w przemyśle, biurach, urzędach czy budynkach wielorodzinnych urządzenia te są masowo wykorzystywane do układów pożarowych. Automatyczne przełączniki faz towarzyszą przeciwpożarowym wyłącznikom prądu. Ich zadaniem jest ciągłe podtrzymanie obwodu wyzwalającego wspomniany wyłącznik. Jest to bardzo ważny element całego obwodu ppoż, który wymaga zaopiniowania przez rzeczoznawcę ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych.

Jakie możemy spotkać automatycznie przełączniki faz w ofercie producentów?

Automatyczny przełącznik z wyjściem jednofazowym – urządzenie czuwa nad zanikiem faz i dba by na wyjściu zawsze było zasilanie

Automatyczny przełącznik faz z wyjściem jednofazowym o określonych parametrach – bardziej rozbudowany przełącznik faz niż poprzedni. Dodatkowo aparat monitoruje jakość energii – dba by nie przekierować na wyjście fazy o zbyt niskim i zbyt wysokim napięciu.

Automatyczny przełącznik faz z wyjściem dwu fazowym – aparat, który na wyjściu stara się utrzymać dwie fazy. Do czego takie aparaty są wykorzystywane? Zdarza się, że cewki wybijakowe w wyłącznikach mocy są zasilane napięciem międzyfazowym.

Automatyczny przełącznik faz do współpracy ze stycznikiem – aparat, który oprócz czuwania nad zanikiem fazy dodatkowo monitoruje pracę stycznika i wykrywa np. sklejone styki.

Komentarze