Kursy i szkolenia dla elektryków czy warto podnosić swoje kompetencje?

Kto nie idzie do przodu ten się cofa. Motto to jest wypowiadane w niejednym filmie i przez nie jedną osobę. Powiedzenie to doskonale odzwierciedla nas czyli elektryków. I choć elektrotechnika największe czasy rozwoju ma już za sobą to wciąż prze do przodu i się rozwija. Skąd czerpać nowinki techniczne i nowe informacje? Oczywiście z kursów i szkoleń! Internet jest pełen informacji. Znajdziemy w nim ciekawostki te pozytywne jak i te negatywne. Wszystko zależy od tego na co natrafimy w intrenecie oraz od tego jak zinterpretujemy znalezione przez nas materiały. Ciężko jest znaleźć dobrze jakościowy materiał wiedzy nie absorbując przy tym dużej ilości gotówki czy czasu. Niewątpliwie sytuacja ta się poprawia. Prawdopodobnie wszystko zmierza ku lepszemu za sprawą pandemii, która to odmieniła szkolenia. Minione lata i tygodnie izolacji domowych spopularyzowały komunikację i naukę online. Przeglądając internetowe forma obserwuję zmożone zainteresowane materiałami szkoleniowymi. Nie ma tygod

Rolety elektryczne jak podłączyć

Fot. Serinus, Pexels.com

Rolety zewnętrzne w naszych domach pełnią nie tylko rolę dekoracyjną. Od lat lista zalet i ról jakie odgrywają w naszych budynkach się zwiększa. Dziś dzięki szybko rozwijającej się technologii, rolety elektryczne to nie tylko element dekoracyjny ale także poprawiający jakość życia w domu oraz przede wszystkim bezpieczeństwo. Wszystko dzięki automatyce budynkowej.

O wyborze rolet jakie będziemy wykorzystywać w naszym budynku musimy zdecydować niemal, że na etapie budowy domu czy mieszkania. Pomijając względy konstrukcyjne budynku ważnym elementem przy wyborze rolet jest ich typ: elektryczne czy ręczne.

Rolety zewnętrzne ręczne czy elektryczne

Jak się okazuje rolety zewnętrzne ręczne czy elektryczne na forum prowadzą do burzliwych dyskusji oraz niemalże walk pomiędzy jednym i drugim obozem zwolenników. Atuty ręcznych jak i elektrycznych rolet są liczne.

W przypadku rolet ręcznych – zdecydowanie sterowanie roletami jest prostsze, bo wymaga jedynie jednego człowieka (o ile zgadza się z innymi użytkownikami budynku, bowiem, walka o wysokość opuszczenia rolety może być krwawa i mało przyjemna ;) ). Poza tym rolety ręczne nie wymagają zasilania, a więc działać będą np. w momencie blackoutu.

Rolety elektryczne już same w sobie są bardziej skomplikowane, bo zamiast sznurka mamy w środku silnik elektryczny z przekładnią. Lata obecności rolet na rynku pokazują, że silniki te są niemal bezawaryjne. Dlatego, też jeśli boicie się o częste awarie mechanizmów to uważam, że nie ma się o co bać. Szczególnie, że ilość części dostępnych na rynku jest bardzo duża. Zatem nawet i w przypadku awarii naprawa nie będzie droga, ani długa… Jeśli już zdecydujemy się na rolety elektryczne to musimy wiedzieć, że te rolety potrzebują zasilania w postaci energii elektrycznej. Wiem, to oczywiste, ale warto o tym wspomnieć szczególnie, jeśli chcemy coś więcej z rolet wycisnąć. Dlaczego?

Otóż sposób zasilania rolet jest bardzo ważny. Wszystko rozchodzi się o sposób sterowania roletami, bo tutaj można sporo zaoszczędzić lub nieźle popłynąć z funduszami ;)

Rolety elektryczne jaki kabel

Zacznijmy od okablowania, gdzie typowe rolety posiadają wyprowadzone przewody zasilające czterożyłowe. Czy to nam dużo mówi? I tak i nie. Już po tym przewodzie możemy wywnioskować, że nasze rolety nie posiadają wewnątrz sterownika i to my musimy podać im sygnał prądowo-sterujący zadający kierunek w dół lub w góre. Sterowanie takimi roletami jest bardzo proste. Ale – jest jedno ale ;) Otóż standardowe przewody wyprowadzone z rolet rzadko kiedy starczają nam do puszek elektrycznych lub rozdzielni i musimy je przedłużyć. Przewody z rolet najlepiej przedłużyć przewodem o tej samej ilości żył. A przekrój? Im większy tym lepszy – ale byle nie mniejszy niż ten fabryczny z rolety. Pozwoliłem sobie przeanalizować nieco temat wpływu spadku napięcia na długość przewodu do rolety. Moje wyniki badań pozwoliłem sobie przedstawić na poniższym wykresie oraz tabeli. Za parametry wyjściowe przyjąłem moc silnika o wartości 200W, napięcie zasilania to 230V oraz przewód o przekroju żyły 0,75mm2.

Lp.

Długość odcinka [m]

Spadek napięcia [%]

1

2,0

0,02

2

5,0

0,05

3

7,0

0,06

4

10,0

0,09

5

15,0

0,14

6

20,0

0,18

7

25,0

0,23

8

30,0

0,27

9

35,0

0,32

10

40,0

0,36

11

45,0

0,41

12

50,0

0,45

13

70,0

0,63

14

100,0

0,90

Jakie wnioski można wyciągnąć na podstawie tej tabeli? Nie ma większego sensu zwiększania przekroju przewodu jeśli zasilamy jedną podkreślam jedną roletę. O tym dlaczego nie podłączać kilku rolet do jednego przewodu omówię za chwilę. Zakładając, że mamy znakomite parametry zasilania i spadek napięcia od złącza kablowego do miejsca wpięcia się rolety jest mniejszy niż 2% to zwiększenie przekroju mija się z celem.

Rolety elektryczne jak podłączyć

Przed omówieniem typów podłączenia rolet wspomnę tylko o topologiach łączeń rolet. Mamy do dyspozycji dwie topologie połączeń

  1. Typ tradycyjny,
  2. Typ gwiazdy.

Typ tradycyjny to typ gdzie zasilanie każdego odbiornika jest pobierane ze wspólnej linii zasilającej.

Typ gwiazdy charakteryzuje się doprowadzeniem przewodu zasilającego do jednego miejsca w budynku, gdzie zlokalizowane są elementy wykonujące sterowanie np. styczniki.





Typ tradycyjny jest typem, który angażuje bardzo mało przewodów w porównaniu do gwiazdy. Jest przez to tańszy i mniej angażujący.

Metoda standardowa

Metod podłączenia rolet jest kilka. W zależności od efektu jaki chcemy osiągnąć, mamy do dyspozycji np. metodę typowo budżetową czyli doprowadzamy zasilanie do rolet, montujemy przycisk roletowy i… to wszystko. Efektem naszej pracy będzie możliwość opuszczania rolet i podnoszenia do góry. Nie będziemy mieli możliwości podnoszenia kilku rolet na raz. Ewentualna rozbudowa będzie mogła być tylko za pomocą dodatkowych sterowników i komunikacji bezprzewodowej. W przypadku tej metody zasilanie rolet może być zrealizowane np. z najbliższego dostępnego obwodu gniazd. Pobranie zasilania do rolet z obwodu oświetlenia jest niestety niezgodne ze sztuką branży elektrycznej. Taka metoda najczęściej jest wybierana przy modernizacji rolet z manualnych na elektryczne. Inwestorzy doprowadzają jedynie zasilanie z np. obwodu gniazd, montują puszkę w ścianie i przycisk roletowy.

Sterowanie grupowe

Sterowanie grupowe wymaga od nas większych nakładów pracy. Jeśli nasza instalacja jest rozproszona, bez topologii gwiazdy to musimy wykorzystać sterownik, który będzie odczytywać sygnał sterowania centralnego i załączać odpowiedni kierunek rolety.

By taki sterownik mógł pracować musimy zapewnić mu medium komunikacyjne. Metody w tym przypadku są dwie. Pierwszą z nich to medium bezprzewodowe. Sterowniki bezprzewodowe z reguły są droższe, ale są wyjściem kiedy nie mamy zapewnionego odpowiedniego oprzewodowania.

Drugą metodą są sterowniki, których komunikacja odbywać się będzie po tzw. Kablu. Wtedy też by wykonać taką instalację roletową będziemy potrzebować przewód pięcożyłowy. Przekrój przewodu uzależniony jest od ilości odbiorników na linii. A dlaczego potrzeba aż pięć żył? Spójrzmy na poniższy schemat – pierwsza żyła to przewód neutralny. Druga żyła odpowiada za uziemienie obudowy czyli PE. Trzecia żyła to żyła fazowa, doprowadzająca zasilanie do sterownika i rolety. Czwarta i piąta żyła to żyły przekazujące sygnał opuść/podnieś roletę.

Jaki przekrój będzie odpowiedni? Najlepiej zsumować prądy wszystkich rolet i porównać z dobranym przez elektryka zabezpieczeniem tego obwodu.

Sterowanie grupowe przy topologii w gwiazdę nie wymaga od nas przewodu pięciożyłowego bowiem wszystkie przewody roletowe są sprowadzone do rozdzielnicy. Tutaj jedynie ważne jest jaki sterownik będziemy wykorzystywać i by do niego sprowadzić wszystkie przyciski roletowe.

Sterowanie centralne rolet – a komu to potrzebne?

Zastanawiacie się po co w ogóle sterowanie centralne rolet? Jest to bardzo przydatna rzecz w szczególności gdy mamy w pokoju więcej niż jedną roletę i chcemy by wszystkie rolety automatycznie zjechały na dół lub się podniosły. Jeśli nie mamy sterowania centralnego wtedy też musimy wszystkie przyciski sami naciskać. Przy sterowaniu centralnym / grupowym naciskamy tylko jeden przycisk i wszystkie rolety same się opuszczają.

Gdzie jeszcze wykorzystujemy sterowanie centralne rolet? Np. w sytuacjach alarmowych. Jeśli wyjeżdżamy na wakacje możemy jednym naciśnięciem opuścić wszystkie rolety w domu. Jest jeszcze trzeci wariant – gdy nasz dom wyposażony został w centralę alarmową. W momencie wykrycia przez centralę włamania sama centrala może opuścić wszystkie rolety i uwięzić włamywacza w domu do momentu przyjazdu policji.

O czym trzeba pamiętać!

Czy można podłączyć dwie rolety pod jeden włącznik

Jeśli zadajesz sobie to pytanie lub zastanawiasz się czy można podłączyć kilka rolet pod jeden sterownik to w 99% odpowiedź brzmi NIE. By sterować kilkoma roletami z jednego miejsca musimy stosować sterowanie grupowe. Chyba, że istnieje jakiś sterownik, gdzie bezpośrednio możemy wpiąć rolety. Ja takiego nie znam. Dlaczego nie możemy łączyć rolet równolegle? Problemem jest m.in. inna szybkość każdej z rolety. Każda roleta jest trochę inna. Mogą mieć inne opory na prowadnicach, mogą się zawiesić. Stąd też, każda roleta powinna być sterowana z osobna.

Jeśli interesuje Cię system rolet ze sterownikami przy przyciskach pamiętaj by pod przyciskami umieścić minimum głębokie puszki elektryczne. Przewody do rolet mają sporo żył, sam sterownik również zajmuje swoje miejsce i płytkie puszki są po prostu za małe. Głębsze są na styk. Idealne są te z kieszenią na elektronikę.


Jeśli macie jakieś pytania, problemy w temacie rolet piszcie w komentarzach! 

Komentarze