Kursy i szkolenia dla elektryków czy warto podnosić swoje kompetencje?

Kto nie idzie do przodu ten się cofa. Motto to jest wypowiadane w niejednym filmie i przez nie jedną osobę. Powiedzenie to doskonale odzwierciedla nas czyli elektryków. I choć elektrotechnika największe czasy rozwoju ma już za sobą to wciąż prze do przodu i się rozwija. Skąd czerpać nowinki techniczne i nowe informacje? Oczywiście z kursów i szkoleń! Internet jest pełen informacji. Znajdziemy w nim ciekawostki te pozytywne jak i te negatywne. Wszystko zależy od tego na co natrafimy w intrenecie oraz od tego jak zinterpretujemy znalezione przez nas materiały. Ciężko jest znaleźć dobrze jakościowy materiał wiedzy nie absorbując przy tym dużej ilości gotówki czy czasu. Niewątpliwie sytuacja ta się poprawia. Prawdopodobnie wszystko zmierza ku lepszemu za sprawą pandemii, która to odmieniła szkolenia. Minione lata i tygodnie izolacji domowych spopularyzowały komunikację i naukę online. Przeglądając internetowe forma obserwuję zmożone zainteresowane materiałami szkoleniowymi. Nie ma tygod

Dom do 70m2 bez pozwolenia – instalacja elektryczna – od czego zacząć?

Fot. Scott Webb, Pexels.com

Biurokracja towarzysząca największej życiowej inwestycji – budowie domu potrafi doprowadzić do łez niejedną zahartowaną osobę o silnej osobowości. Wraz z początkiem 2022 roku wiele osób marzących o własnych czterech kątach odetchnęło z ulgą bowiem mniejsze domy – domy do 70m2 można budować bez pozwolenia. Co zatem niesie za sobą zmiana prawa?

Mniej biurokracji! Nie trzeba tak naprawdę udawać się do architekta i przechodzić przez gehennę drogi urzędniczej. Jest to niewątpliwie usprawnienie całego procesu budowlanego. Niestety są też minusy tej całej sytuacji. Budowa nie potrzebuje kierownika robót budowlanych. Nie ma zatem osoby, która doglądnie cały proces wznoszenia budynku i przybije pieczątką zgodność z projektem i poświadczy, że etap prac został wykonany tak jak powinien. Reszta pozostaje bez zmian czyli Inwestor nadal nie będzie spać po nocach myśląc co jutro go zaskoczy na budowie.

Przemyślany projekt pozwala zaoszczędzić czas, pieniądze i nerwy // Fot. Anete Lusina, Pexels.com

By uniknąć takich niespodzianek warto przemyśleć już wcześniej m.in. tematy związane z instalacjami elektrycznymi, bowiem dom bez instalacji elektrycznej jest jak… żołnierz bez karabinu i student bez dwói w indeksie :-)

Dobrze, zatem podjęliśmy decyzję, że budujemy dom bez pozwolenia. Jeśli mamy gołą działkę musimy zadbać o to by był doprowadzony do niej prąd. Zatem w pierwszej kolejności należy udać się do lokalnego Zakładu Energetycznego (ZE) i złożyć wniosek o wydanie warunków przyłączenia do sieci energetycznej. Jeśli określimy, że budujemy dom mieszkalny to gdzie byśmy się nie budowali ZE ma obowiązek nas przyłączyć do sieci. Tak stanowi prawo.

Po pewnym czasie otrzymamy pismo od ZE gdzie będzie zawarty termin, w jakim pracownicy zakładu postawią nam skrzynkę w granicy działki. To w tej skrzynce znajdzie się licznik energii i do niej będziemy wpinać nasz nowy dom.

Póki co na czas budowy z tego złącza zasilana będzie tymczasowa rozdzielnica budowlana.

Następnym etapem będzie analiza wybranego projektu budynku. Jest to bardzo ważne, bowiem od niego zależy czy przed pierwszym murowaniem zaprosimy elektryka do pracy lub sami się w niego zamienimy czy jeszcze odczekamy do kolejnego etapu.

Solidne ławy lub płyta ze zbrojeniem zapewnia bezpieczeństwo domownikom  // Fot. Rodolfo Quiros, Pexels.com

Na co zwrócić uwagę w projekcie? Na fundamenty. Solidne fundamenty to podstawa każdego budynku. Każdy szanujący się elektryk wie, że instalację w budynku zaczynamy od bezpieczeństwa czyli ziemi. W zależności od tego jak skonstruowana będzie podstawa naszego domu należy wybrać sposób wykonania uziemienia budynku. Musimy też podjąć decyzję, czy zamierzamy inwestować w instalację odgromową. Odgrom nie spełni swojej roli jeśli nie zostanie wpięty do instalacji uziemienia.

Budynek na płycie fundamentowej

Jeśli nasz wymarzony budynek będzie posadowiony na płycie fundamentowej to możemy wykonać uziemienie za pomocą zbrojenia umieszczonego w płycie. Tutaj musimy dochować wszelkiej staranności – zbrojenie, które wykorzystamy do uziemienia musi być ze sobą zespawane. Wiązanie na drut wiązałkowy nie wchodzi w grę i jest błędem w sztuce! Kolejną sprawą jest wyprowadzenie połączeń do instalacje odgromowej i połączenia z rozdzielnicą budynku. Te wszystkie elementy musimy już mieć zaplanowane w momencie wykonywania płyty fundamentowej.

Ale! Jeśli nasza płyta będzie otoczona folią kubełkową lub zaizolowana inną masą bądź tworzywem, która nie sprzyja elektryce np. styropian należy zmienić założenia i wykonać uziom parafundamentowy lub otokowy.

Budynek na ławie fundamentowej

Jeśli nasz budynek zamierzamy oprzeć na ławach fundamentowych to podobnie jak w przypadku płyty fundamentowej musimy zadbać o wykonanie uziomu. W sytuacji gdy nasz fundament nie będzie izolowany styropianem lub folią kubełkową najlepszym rozwiązaniem jest uziom fundamentowy czyli zalane w betonie zbrojenie. Analogicznie jak w płycie należy przemyśleć instalację odgromową oraz wyprowadzić bednarkę do rozdzielnicy budynku. A co jeśli mamy styropian lub folię kubełkową?

Uziemienie otokowe

Ostatnią z możliwości gdy wszystko już zawodzi to pozostaje nam instalacja uziemienia za pomocą uziomu otokowego. W odległości metra od budynku na głębokości ok. 0,6m wkopujemy ocynkowaną bednarkę i łączymy ją z rozdzielnicą budynku. Instalacja ta nie jest wieczna jak w przypadku zalania w betonie, ale na bezrybiu i rak rybą. Po prostu będziemy zmuszeni do wykonywania cyklicznych pomiarów instalacji uziemienia.

O czym należy pamiętać wykonując uziemienie? Jeśli zalewamy elementy ocynkowane betonem musimy pamiętać zabezpieczyć miejsce wyjścia metalu z betonu. Ocynk, który pokrywa meta reaguje z betonem i wspomniana warstwa ocynku tak naprawdę jest zjadana przez beton. W efekcie w miejscu połączenia elementów ocynkowanych z betonem będzie wdzierać się rdza co skutkować będzie najzwyklej kolokwialnie mówiąc ugniciem metalu przy wejściu do betonu. Jak temu zaradzić? Można np. posmarować miejsce wyjścia metalu z betonu masą bitumiczną lub nałożyć termokurczkę.

Do uziemienia otokowego najlepsza jest bednarka ocynkowana typu FeZN o wymiarach min. 25x4mm. Im większa tym lepsza. Jeśli kierujemy się w stronę uziemienia otokowego to nie musimy go wykonywać od razu. Może być wykonany przy okazji innych prac ziemnych w późniejszym terminie i etapie budowy domu.

Oprócz uziemienia warto przemyśleć również przepusty do późniejszego wprowadzenia kabli do wnętrza budynku. Przepusty takie można wykonać np. za pomocą rur potocznie zwanych arotami. Dobrze wykonany przepust oszczędza w późniejszych etapach budynku czas na wprowadzenie kabla do wnętrza. Nie wymusza na fachowcach prucia ścian i izolacji budynku.

Ja przeważnie wykonuję min. Trzy przepusty do budynku. Jeden na główny kabel zasilający. Drugi na potrzeby instalacji teletechnicznych. Ostatni do zasilania odbiorów na zewnątrz budynku np. lampek, bramy czy domofonu.

Mając wykonane przepusty i instalację uziemienia można przystąpić do kolejnych etapów budowy domu i z uśmiechem i perspektywą patrzeć na kolejny etap instalacji elektrycznych w naszym wymarzonym domu.

Komentarze

Prześlij komentarz