Kursy i szkolenia dla elektryków czy warto podnosić swoje kompetencje?

Kto nie idzie do przodu ten się cofa. Motto to jest wypowiadane w niejednym filmie i przez nie jedną osobę. Powiedzenie to doskonale odzwierciedla nas czyli elektryków. I choć elektrotechnika największe czasy rozwoju ma już za sobą to wciąż prze do przodu i się rozwija. Skąd czerpać nowinki techniczne i nowe informacje? Oczywiście z kursów i szkoleń! Internet jest pełen informacji. Znajdziemy w nim ciekawostki te pozytywne jak i te negatywne. Wszystko zależy od tego na co natrafimy w intrenecie oraz od tego jak zinterpretujemy znalezione przez nas materiały. Ciężko jest znaleźć dobrze jakościowy materiał wiedzy nie absorbując przy tym dużej ilości gotówki czy czasu. Niewątpliwie sytuacja ta się poprawia. Prawdopodobnie wszystko zmierza ku lepszemu za sprawą pandemii, która to odmieniła szkolenia. Minione lata i tygodnie izolacji domowych spopularyzowały komunikację i naukę online. Przeglądając internetowe forma obserwuję zmożone zainteresowane materiałami szkoleniowymi. Nie ma tygod

Ponad 600 tys. prosumentów w kraju! Polska fotowoltaiką stoi!



Liczne dotacje gminne czy krajowe, rosnące ceny energii i rozwijający się rynek samochodów elektrycznych sprawiają, że w Polsce nie ginie prawdziwy boom na fotowoltaikę. Tylko w ciągu kilku miesięcy krajowy system energetyczny wsparło kolejnych 100 tys. prosumentów OZE!

Marzec 2021 roku był miesiącem szczególnym, bowiem to wtedy w Polsce przekroczony historyczne pół miliona instalacji PV. Dziś jest druga połowa września i do listy możemy dopisać kolejne 130 tys. prosumentów. 

Jak podaje Agencja Rynku Energii już pod koniec lipca w Polsce moc zainstalowana wszystkich dostępnych źródeł wytwórczych (czyli fotowoltaika, biogazownie, elektrownie węglowe, gazowe itd.) przekroczyła 53 GW, gdzie niespełna 37 GW to tradycyjne elektrownie. Reszta - 14,5 GW to odnawialne źródła energii!

Co ważne to na OZE zaliczamy nie tylko panele fotowoltaiczne ale także m.in. elektrownie wiatrowe i póki co to one stanowią większość udziału z sektora OZE. Jednak spoglądając na rozwój wiatraków i paneli fotowoltaicznych nie można oprzeć się stwierdzenia, że wiatraki niebawem spadną z pozycji lidera. Różnica między elektrowniami wiatrowymi, a elektrowniami słonecznymi to już zaledwie 900 MW.

Co ciekawe, w raporcie możemy jeszcze przeczytać, że moc zainstalowana w stosunku do tego samego okresu 2020 roku zwiększyła o ponad 100%.

Nie ma obaw - rynek fotowoltaiki nadal będzie się rozwijać bowiem jak grzyby po deszczu na polach powstają kolejne farmy fotowoltaiczne gdzie moc zainstalowana liczona jest przeważnie w megawatach, a nie kilowatach jak w przypadku mały instalacji prosumenckich.

A wy! Czy już macie instalacje fotowoltaiczną?

zdjęcie dzięki uprzejmości serwisu pexels i pixabuy.

Komentarze