Kursy i szkolenia dla elektryków czy warto podnosić swoje kompetencje?

Kto nie idzie do przodu ten się cofa. Motto to jest wypowiadane w niejednym filmie i przez nie jedną osobę. Powiedzenie to doskonale odzwierciedla nas czyli elektryków. I choć elektrotechnika największe czasy rozwoju ma już za sobą to wciąż prze do przodu i się rozwija. Skąd czerpać nowinki techniczne i nowe informacje? Oczywiście z kursów i szkoleń! Internet jest pełen informacji. Znajdziemy w nim ciekawostki te pozytywne jak i te negatywne. Wszystko zależy od tego na co natrafimy w intrenecie oraz od tego jak zinterpretujemy znalezione przez nas materiały. Ciężko jest znaleźć dobrze jakościowy materiał wiedzy nie absorbując przy tym dużej ilości gotówki czy czasu. Niewątpliwie sytuacja ta się poprawia. Prawdopodobnie wszystko zmierza ku lepszemu za sprawą pandemii, która to odmieniła szkolenia. Minione lata i tygodnie izolacji domowych spopularyzowały komunikację i naukę online. Przeglądając internetowe forma obserwuję zmożone zainteresowane materiałami szkoleniowymi. Nie ma tygod

Jak połączyć dwa przewody

Jak połączyć ze sobą dwa przewody? Taka sytuacja niejednokrotnie ma miejsce gdy na przykład jeden z przewodów jest za krótki i musimy czym prędzej go przedłużyć. Jak to zrobić szybko, pewnie i bezpiecznie?

Niedawno otrzymałem zapytanie od Jędrka. Jędrek ma problem, ponieważ zakupił przewód, ale okazało się, że kupił go za mało. Dokupił więc jeszcze jeden odcinek, ale nie wie jak połączyć ten dwa odcinki ze sobą i nie wie czy w ogóle można.

Otóż Jędrku, można! Przewody, kable można ze sobą łączyć ale nie zawsze! Zacznijmy od teorii. Jeśli możliwość, to zawsze lepiej mieć przewód niełączony niż łączony. Każde łączenie to możliwe w przyszłości dodatkowe komplikacje. Dlatego, jeśli łączymy jakieś kable lub przewody to róbmy to tak by mieć do nich dostęp w razie awarii. Ma to głównie zastosowanie w miejscach np. gdzie połączenie byłoby ukryte pod betonem, płytkami, asfaltem. Jeśli łączymy w takich miejscach kable lub przewody to starajmy się to robić za pomocą lutowania, a nie złączek.

Jeśli natomiast łączymy gdzieś, gdzie jest dostęp po jakimś czasie śmiało możemy to zrobić za pomocą np. tanich złączek wielotorowych lub szybko złączek np. Wago.

Główne zasady łączenia przewodów

Jeśli przychodzi nam łączyć przewody by je przedłużyć to pamiętajmy, żeby zawsze łączyć przewody o tym samym przekroju. Jeśli już naprawdę musimy zmienić przekrój to wtedy należy sprawdzić warunki bezpieczeństwa i dostosować je by chroniły przede wszystkim ten mniejszy przekrój, który staje się najsłabszym ogniwem naszego obwodu elektrycznego.

Jakimi technikami możemy łączyć przewody?

Spawanie przewodów

Jedna z najlepszych metod łączenia przewodów. Możemy tutaj zachować w miejscu połączenia ten sam przekrój żył.

Lutowanie przewodów

Lutowanie przewodów to tuż obok spawanie jedna z najlepszych metod łączenia przewodów. Lutowanie odbywa się za pomocą lutownicy oraz topnika np. cyny lub ołowiu. Lutowanie to metoda używana w domowych warunkach. Lutowaniem najlepiej połączyć przewody, które chcemy ukryć np. w ścianie.

Zaprasowywanie przewodów

To jedna z metod, którą szybko połączymy przewody np linki. Do zaprasowywania potrzebujemy specjalnej zaciskarki – praski. Dobre nie są tanie, tanie nie są dobre 😊

Skręcanie

Najpopularniejsza metoda. Szybka i sprawna. Jeśli do połączenia będzie zawsze dostęp – mniejszy lub większy ale będzie to zdecydowanie jedna z najlepszych metod łączenia przewodów.

A Wy jak łączycie przewody? Napiszcie!

Komentarze