Kursy i szkolenia dla elektryków czy warto podnosić swoje kompetencje?

Kto nie idzie do przodu ten się cofa. Motto to jest wypowiadane w niejednym filmie i przez nie jedną osobę. Powiedzenie to doskonale odzwierciedla nas czyli elektryków. I choć elektrotechnika największe czasy rozwoju ma już za sobą to wciąż prze do przodu i się rozwija. Skąd czerpać nowinki techniczne i nowe informacje? Oczywiście z kursów i szkoleń! Internet jest pełen informacji. Znajdziemy w nim ciekawostki te pozytywne jak i te negatywne. Wszystko zależy od tego na co natrafimy w intrenecie oraz od tego jak zinterpretujemy znalezione przez nas materiały. Ciężko jest znaleźć dobrze jakościowy materiał wiedzy nie absorbując przy tym dużej ilości gotówki czy czasu. Niewątpliwie sytuacja ta się poprawia. Prawdopodobnie wszystko zmierza ku lepszemu za sprawą pandemii, która to odmieniła szkolenia. Minione lata i tygodnie izolacji domowych spopularyzowały komunikację i naukę online. Przeglądając internetowe forma obserwuję zmożone zainteresowane materiałami szkoleniowymi. Nie ma tygod

Ile zarabia elektryk

Coraz częściej zadajecie mi pytanie, ile zarabia elektryk. Odpowiadam, ile może zarobić elektryk po zawodówce, technikum czy po studiach.

Elektryk to jeden z tych zawodów, gdzie nie tylko zdolności manualne ważą o wysokości miesięcznych przelewów na konto. Elektryk to także ten zawód gdzie nie zawodówka, technikum czy studia decydują o sumie złotówek wypłacanych do 10 kolejnego miesiąca. Co zatem decyduje o wynagrodzeniu?

Szukając informacji o wynagrodzeniu musimy się uzbroić w podstawową wiedzę. Wynagrodzenie nie wynika bezpośrednio z wykształcenia czy zawodu tylko z naszej wydajności. Osoby zaraz po szkołach czy informatycznych czy elektrycznych czy humanistycznych nie mogą liczyć za duże pensje. Osoby, które niesamowicie wydajnie pracują z kolei mają szansę zarobić więcej niż mediana naszego społeczeństwa.

Zatem…

Elektrycy bez większego stażu w zawodzie nie mogą liczyć na piękne pensje. Musimy mieć na uwadze, że 3 lata nauki zawodu czy 5 lat studiów nie pozwalają na wiele. 

Osoby niesamodzielne nie mogą liczyć na zarobki rzędu trzech lub czterech tysięcy złotych miesięcznie. Osoby, które dopiero co ukończyły szkołę i mają fach w ręku tzn. wiedzą jak kłaść trasy kablowe, potrafią to wykonywać szybko i estetycznie spokojnie mogą liczyć na dwa tysiące złotych na rękę. 

Samodzielność i umiejętność podejmowania prawidłowych decyzji czyni z elektryka osobę, która jest w stanie wykonywać pracę wartą ok. trzech tysięcy złotych.

Na rynku elektrycznych pożądane są osoby, które nie tylko są samodzielne, ale także są w stanie wykonywać pewne prace projektowe. W wielu miejscach np. podczas prostych rozbudów instalacji elektrycznych nie są tworzone projekty przez uprawnionych projektantów tylko przez zwykłych elektryków. 

Zrozumienie zasad projektowania oraz stosowania się do zasad wiedzy technicznej daje elektrykowi dodatkowe pieniądze w wynagrodzeniu. Bo lepiej dać pracownikowi dodatkowe pieniądze niż potem mieć problemy z klientem i dodatkowo na własny koszt usuwać błędnie wykonaną instalację.

Zdecydowanie najlepiej zarabiają osoby ponoszące spore ryzyko. Czyli osoby takie jak kadra zarządzająca lub pracują pod presją lub właśnie projektowa. Osoby pełniące role brygadzistów mogą liczyć nawet 6-7 tys złotych miesięcznie. Projektanci blisko 10 tys złotych!

Początkujący projektanci pełniący rolę asystentów mogą liczyć na płacę minimalną lub w okolicach 2-3 tysięcy złotych. To nie wiele, nie ma co się oszukiwać. Ale nasza pensja wynika też z faktu, że asystencji projektantów – szczególnie na początku wymagają bardzo dużo uwagi kolegów ze stażem. Ich czas przekłada się na pensje. 

Im mniej czasu kolegów absorbujemy tym więcej zarabiamy. Ze stażem pracy rośnie również wiedza projektanta, która nie ukrywajmy musi być bardzo ogromna. Razem z wiedzą, doświadczeniem i uprawnieniami zarobki zaczynają rosnąć. Doświadczeni asystencji projektanta mogą liczyć spokojnie na pensję od 3 tys złotych do nawet 8-9 tys złotych.

A Wy? Ile zarabiacie?

zdjęcie główne autorstwa John Guccione z Pexels

Komentarze