Przejdź do głównej zawartości

Jaki kabel do indukcji

Jaki kabel do indukcji

Jaki kabel lub przewód powinien zasilać płyty indukcje? Dziś zajmiemy się tym tematem. 

Temat doboru przewodów i kabli często jest marginalizowany przez elektryków jak i osób wykonujących instalację w domach. Ogólna zasada wykonywania instalacji jest następująca: dla gniazd powinien być ułożony przewód o przekroju 2,5mm2, dla oświetlenia 1,5mm2. Są wyjątki, gdzie można zwiększyć lub zmniejszyć przekroje. Jednak to zadania dla projektantów.

Kabel czy przewód?

Otóż to. Uporządkujmy wiedzę podstawową. Płyty indukcyjne montowane w kuchniach domowych – czyli wewnątrz budynku będą zasilane przeważnie przewodem. Trasy kablowe prowadzone wewnątrz budynków, układane na stałe (w betonie, ścianie) nie wymagają stosowania kabli, a jedynie przewodów. Bardzo uproszczając – kable swoje miejsce mają najczęściej w ziemi, przewody w ścianach.

Płyta indukcyjna i napięcie zasilania

Jeśli nie wybraliśmy jeszcze żadnej płyty indukcyjnej, jesteśmy dopiero na etapie budowy domu i instalacji elektrycznej możemy jedynie szacować co nam będzie potrzebne. Płyty indukcyjne to niemałe pobieracze energii. Dobre płyty główne to płyty wielofazowe. Dlatego, jeśli mamy możliwość wybierzmy przewód trójfazowy (nawet gdy w domu/mieszkaniu nie ma przyłącza trójfazowego to warto pomyśleć o przewodzie trójfazowym bo nigdy nie wiadomo czy spółdzielnia za 4-5 lat nie wymieni nam linii na klatce co umożliwi nam podłączenie mocniejszego zasilania).

Jeśli mamy już wybraną płytę indukcyjną to wystarczy zajrzeć do instrukcji obsługi, montażu lub tabliczki znamionowej by odczytać napięcie pracy urządzenia.

Przekrój przewodu – szalenie ważna wartość, którą często pomijamy

Doprowadzenie odpowiedniego napięcia to nawet nie połowa pracy jaką należy wykonać by móc podłączyć płytę do sieci. Zależnie od mocy i odległości od rozdzielni powinniśmy dobrać przekrój żyły naszego przewodu. Zdecydowana większość producentów określa minimalne przekroje przewodów do urządzeń w instrukcjach. Zaznaczają tam również, że w przypadku szczególnym przekroje te powinny być odpowiednio zwiększone.

Mocno uproszczając – dla przypadków płyt jednofazowych, stosujemy przewody, gdzie możemy wykorzystać min. 3 żyły. Ich przekrój nie powinien być mniejszy niż 2,5mm2. Przewody jednofazowe 2,5mm2 mogą przekazywać maksymalnie prąd o natężeniu 16 amperów co daje nam ok. 3,5kW. W systemie trójfazowym moc ta rośnie do blisko ośmiu kW (7,8kW). Jeśli jednak nasza płyta pobiera więcej niż 16 Amperów na jednej fazie to musimy zwiększyć przekrój żyły o jeden rząd wielkości (w tym przypadku do 4mm2).

Jeśli jednak nasza trasa kablowa biegnie przez jakieś odcinki o podwyższonej temperaturze lub bardzo długi odcinek to należałoby podjąć siły i zweryfikować spadek napięcia czy napięcie na początku przewodu, a jego końcu nie jest nie jest różne o 1,5-2% znamionowej wartości. Jeśli jest to musimy zwiększyć przekrój.

Napięcie, prąd… a bezpiecznik?

Pamiętajmy również o zabezpieczeniu naszej płyty, instalacji, domu, zdrowia i życia. Dobierzmy zabezpieczenie (bezpiecznik lub wyłącznik nadprądowy) zgodnie ze sztuką. Jeśli wybierzemy zabezpieczenie większe niż prąd znamionowy przewodu to musimy wiedzieć, ze prawdopodobnie ono nie zadziała. Najlepszym przypadku będzie działać ale niepoprawnie.

Wyłącznik różnicowoprądowy – a po co to komu?

Płyty indukcyjne są odbiornikami w pierwszej klasie izolacji. Stąd uważam, że urządzenia szczególnie powinny być chronione również przez wyłączniki różnicowoprądowe.

Płyty indukcyjne montuje elektryk, przynajmniej na papierze…

Pamiętajmy o własnym bezpieczeństwie. Tylko i wyłącznie elektryk powinien montować płyty indukcyjne. Zdecydowana większość płyt to urządzenia bez wtyczki. Podłączane na stałe, a producenci podczas rozpatrywania gwarancji sprawdzają czy jest pieczątka uprawnionej osoby do podłączania płyt. Jeśli ich nie ma to najczęściej odrzucają gwarancję. Jeśli sami podłączyliśmy płytę to zanim ją uruchomimy – zaprośmy elektryka by zweryfikował naszą pracę. 

zdjęcie główne autorstwa Juan Pablo Serrano Arenas z Pexels

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Jaki ściągacz izolacji wybrać

  W jaki sposób przyspieszyć wydajność w czasie wykonywania prac białego montażu, łączenia przewodów lub po prostu zwiększyć bezawaryjność instalacji elektrycznej? Wystarczy zacząć korzystać ze ściągaczy izolacji! Młode osoby kochają gadżety. Wiemy o tym od dawna i wiemy też, że zdecydowana większość młodych osób czasami eksperymentuje czy to w domu czy też w pracy. Ściągacze izolacji, choć na rynku są już od dłuższego czasu i ich cena wcale nie zniechęca od zakupu przez wielu starszych elektryków nadal jest uznawana za gadżet i niepotrzebny wydatek. Mijają kolejne lata ich pracy, a w ich ręku nadal spoczywa stary dobry nóż monterski. Ostry (lub nie) jak brzytwa, utnie korytko, zrobi dziurę pod dławik w rozdzielni, odizoluje YKY, YDY i… przy okazji zdejmowania izolacji wierzchniej oskóruje kilka żył w środku. Otóż to. Ile kroć majstra nie spytasz o ściągacz ilozacji, ten zawsze powie, że w cuda nie wierzy i woli skórować nożem. Zalety ściągacza izolacji Ze ściągaczami izolacji pracuję

Ile różnicówek w domu

Podczas budowy domu czy remontu własnymi siłami zawsze pojawia się pytanie ile różnicówek w domu . Podpowiadam , ile i dlaczego! Do napisania tego krótkiego tekstu skłonił mnie jeden z czytelników mojego bloga. Napisał jednego wieczora, że jest w trakcie gruntownego remontu swojego domu. Odziedziczył go po dziadkach. Jest to typowy stary domek z czerwonej cegły. Zarówno w środku jak i na zewnątrz nadawał się jedynie do remontu. Spróchniałe drewniane podłogi, spróchniały drewniany dach pokryty eternitem, brak łazienki. Z mediów wodnych w środku jedynie zimna woda. Mówi Wam to coś? Tak, dokładnie, typowy domek na wsi. Instalacja elektryczna w domku to instalacja aluminiowa, dwuprzewodowa. Gdzieniegdzie gdzie pryskały już iskry miejscowy elektryk wymienił trochę aluminium na miedź. Generalnie wszystko do wyprucia i zrobienia na nowo. Czytelnik zadał pytanie, że chciałby umieścić w rozdzielnicy różnicówkę trójfazową, ale nie wie jaki prąd zabezpieczenia różnicowoprądowego dobrać. Bazuj